صفحه اصلی > درباره ما > زندگی در همدان 
زندگی در همدان

شهر همدان

شهر همدان یکی از شهرهای غربی و کوهستانی ایران و مرکز شهرستان و استان همدان است . این شهر در دامنه کوه الوند و در بلندای 1900 متری از سطح دریا واقع شده‌است و از شهرهای سردسیر ایران به شمار می‌آید . همدان قدیمی‌ترین شهر ایران و از کهن‌ترین شهرهای جهان و اولین پایتخت ایران بوده‌است . آثار یافت‌شده از محوطه باستانی هگمتانه و نیز کتیبه‌های گنج‌نامه از آن دوران هستند . همچنین شهر همدان در روزگار هخامنشیان ، اشکانیان ، ساسانیان ، آل بویه و سلجوقیان نیز یکی از پایتخت‌های کشور بوده‌است . شهر همدان از لحاظ جمعیت چهاردهمین شهر پرجمعیت ایران به شمار می‌آید و در مرداد سال 1388 به عنوان یکی از کلانشهرهای ایران معرفی شد . در سال‌های 1300 تا 1304 خورشیدی مهندس آلمانی کارل فریش طرحی مدرن را برای همدان طراحی کرد که از نوع نقشه‌های شعاعی محسوب می‌شود  . زبان اکثریت مردم استان همدان فارسی است اما بعلت همجواری با استان های لرستان، کردستان و زنجان دارای گویشورانی از زبان های لری، کردی و  ترکی نیز می باشد . در استان همدان زبان‌ها و گویش‌های گوناگونی رایج است که فارسی، ترکی، لری و لکی و کردی از مهم‌ترین آن‌ها به‌شمار می‌روند.

هم‌اکنون استان همدان به دلیل داشتن مراکز تاریخی و دیدنی به عنوان پنجمین شهر فرهنگی و توریستی کشور شناخته می‌شود و از نظر علمی نیز با وجود مراکز علمی از قبیل دانشگاه علوم پزشکی همدان، دانشگاه بوعلی سینا ، دانشگاه صنعتی همدان ، دانشگاه آزاد اسلامی همدان ، دانشگاه پیام نور همدان و مراکز دیگر به عنوان یکی از قطب‌های دانشگاهی کشور شناخته شده‌است . آرامگاه بوعلی سینا نماد شهر همدان و همچنین یکی از نمادهای پیشینه ایران در فرهنگ جهان و دانش و علم به شمار می‌رود.

پردیس دانشگاه علوم پزشکی همدان

دانشگاه علوم پزشکی همدان دانشگاهی در شهر همدان و با فضای آموزشی به مساحت ۴۴۲۴۱ متر مربع بوده و 472 نفر عضو هیئت علمی می‌باشد که بر اساس‌نامه وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اردیبهشت ماه ۱۳۹۲، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی همدان به " تیپ یک " ارتقا یافت. دانشگاه علوم پزشکی همدان در حال حاضر با پذیرش دانشجو در بیش از هفتاد رشته تحصیلات تکمیلی شامل کارشناسی ارشد، دکترای تخصصی، دستیاری و فوق تخصصی پیشرفته‌ترین دانشگاه علوم پزشکی منطقه غرب کشور محسوب می‌گردد.

این دانشگاه دارای ۱۱ دانشکده به شرح زیر می‌باشد.

·        دانشکده پزشکی

·        دانشکده دندانپزشکی

·        دانشکده داروسازی

·        دانشکده بهداشت

·        دانشکده توانبخشی

·        دانشکده پیراپزشکی

·        دانشکده پرستاری و مامایی

·        دانشکده علوم و فناوری‌های نوین پزشکی

·        دانشکده پرستاری ملایر

·        دانشکده پیراپزشکی نهاوند

·        آموزشکده پیرادندانپزشکی

© Copyright ©2015 umsha.ac.ir All Rights Reserved