.::به وب سایت دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی همدان خوش آمدید::.
صفحه اصلی > گروههای آموزشي > کمیته MPH  > رسالت MPH 
رسالت MPH

معرفی و رسالت دوره MPH  پودمانی

هدف اصلی برنامه دوره عالی بهداشت عمومی( Master of Public Health )  MPH ، توانمند سازی شرکت کنندگان به دانش و مهارت های لازم برای مدیریت بهتر خدمات و تحقیقات کاربردی در نظام سلامت است. گرایش هایی که در دوره MPH آموزش داده می شوند ، به صورت آموزشهای حرفه ای  جهت تدوین برنامه ها ، استراتژی ها وخط مشی های بخش سلامت و ارتقاء مدیریت سطوح مختلف نظام سلامت ارایه می شود. دانش آموختگان باید بتوانند اصول و مهارت های کسب شده را در مدیریت و اداره بخشهای مختلف سازمان بهداشتی به کار گیرند. دانش آموختگان در این برنامه به عنوان تحلیلگران حرفه ای ، برنامه ریزان موفق و مدیران توانمند در حوزه های تصمیم سازی و تصمیم گیری دانشگاهها ، شبکه های بهداشت درمان و بیمارستانها به کار گرفته خواهند شد. نظام های سلامت همواره نیازمند مدیرانی هستند که درک عمیقی از سلامت عمومی و راهبردهای ارتقای آن داشته باشند . این مدیران با مدیریت و رهبری مطلوب موجبات بهبود سلامت جمعیت تحت پوشش ، افزایش رضایت و حفظ حرمت استفاده کنندگان ، استفاده بهینه از منابع و نیروی انسانی و توزیع عادلانه خدمات سلامت را فراهم می سازند . به عبارت دیگر دوره MPHدوره است جهت تربیت افرادی که بتوانند روابط متقابل بین تئوری و عمل ، مردم و سیاستگزاران / برنامه ریزان سلامت و تحقیقات نظری و واقعیت های موجود سلامت در جامعه را برقرار نمایند .

محتوای برنامه MPH در سه دهه گذشته مورد بازنگری و گسترش قرار گرفته است و در حال حاضر در دانشکده بهداشت همدان در چهار گرایش مختلف MPH شامل مدیریت واصلاحات نظام سلامت ، مدیریت پیشگیری و کنترل اعتیاد ، مدیریت حوادث و بلایا و سلامت سالمندان دانشجویان مشغول به تحصیل هستند.

  MPHپودماني

نظام پودمانی یک برنامه آموزشی است که به اجزاء کوچکی که هر یک به‌عنوان یک پودمان شناخته می‌شوند تقسیم می‌شود. هر پودمان در عین اینکه یک جزء از برنامه آموزشی بیش نیست ولی برای پاسخگوئی به نیازهای مبرم اشتغال در یک زمینه محدود کامل می‌باشد. این‌گونه پودمان‌‌‌‌‌‌‌ها به‌عنوان تعلیم مهارت‌‌‌‌‌‌‌های لازم برای اشتغال (module of employable skills) شناخته شده‌اند.

در این شیوه، استقلال مطالب آموزشی، این امکان را فراهم می سازد که برای یادگیری هر مهارت خاص، مسیری کوتاه و جدا از مسیر مهارت های دیگر در اختیار فراگیر قرار گیرد. لذا فرد می تواند دقیقا به یادگیری آنچه برای او کاربرد مستقیم دارد بپردازد.این نظام، رهیافت آموزش معتبری را به دست می دهد و فرصت هایی را برای بازآموزی و روز آمد کردن دانش و مهارت های مورد نیاز بخشهای مختلف را  فراهم می کند. این ویژگی نظام آموزش های علمی کاربردی را قادر می سازد تا به سرعت و به خوبی، نیازهای خدماتی، صنعتی و تجاری را رفع نماید. در برنامه MPH پودماني فرد ضمن گذراندن برنامه آموزشي ضمن خدمت به دريافت گواهي نامه مربوطه نايل مي گردد.

           تعداد کل واحدهای دوره MPH پودمانی 34 واحد است .                             

·                   دروس عمومی دوره MPH،16 واحد است که در تمامی دوره ها مشترک می باشد .

·                   دورس تخصصی دوره 12 واحد است که با توجه به زمینه تحصیلی دانشجو انتخاب می شود.

·                   کارآموزی MPH: 2 واحد است که پس از به اتمام رسیدن واحد ها در نیمسال تابستان انجام می شود .

·                   پایان نامه : پایان نامه 4 واحد است.

 طول مدت : دوره يMPH، شامل سي واحد درسي و چهار واحد پايان نامه است. واحدها طي دو سال ارایه مي شوند. دوره يMPHپودماني شامل چهار ترم تحصيلي و براي هر ترم بين شش تا هشت واحد درسي است. با احتساب دو نيم سال در هر سال تحصيلي و وجود ترم تابستاني، هر فرد مي تواند واحدهاي درسي خود را ظرف مدت دو سال بگذراند. برنامه هفته ها و تشكيل كلاس ها در ابتداي نيمسال توسط آموزش دانشكده بهداشت در اختيار دانشجويان قرار داده مي شود:

1-     کلیه گرایشها به صورت پودمانی بوده و کلاسها به صورت ماهانه برگزار می گردد و حضور در کلاسها الزامی است. حضور دانشجو درسایر برنامه های درسی و فعاليتهای آموزشی و پژوهشی دوره با توجه به نظر استاد مربوطه انجام می گیرد.

2-    برای تشکیل هر گرایش تعداد پذیرفته شدگان در آن گرایش حداقل باید 4 نفر باشد ، در غیر اینصورت گرایشهای با کمتر از 4 نفر حذف و دانشجو با موافقت مبداء در دیگرگرایشهای ارائه شده دانشکده مشغول به تحصیل می شوند.

3-    شهریه MPH آزاد بر اساس مصوبات جلسه هیات امناء دانشگاه( مورخ 30/5/96 )  مبلغ 10میلیون تومان می باشد.

گرایشهای MPHپودماني

دوره يMPHپودماني در دانشکده بهداشت همدان دارای گرایشها ی زیر است:

- مدیریت و اصلاحات نظام سلامت

- سلامت سالمندان

- مدیریت پیشگیری و کنترل اعتیاد

- مدیریت بحران، بلایا، سوانح وحوادث

 

تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی همدان می باشد    
شماره تماس:38380025-081 شماره فکس:38380509-081
Copyright ©2015-2016 Hamedan University of Medical Science 
پست الکترونیک دانشکده:Health@umsha.ac.ir